Se nyhetsbrevet i webbläsaren
 

Våra reseledare berättar om kärleken till vandringen🥾❤️

Lagom till att alla våra vandringsresor med svensk reseledare för 2026 finns redo att boka, har vi passat på att fråga några av våra duktiga reseledare vad som gör just deras jobb så unikt – och varför de älskar att vandra längs några av världens mest kända vandringsleder tillsammans med våra resenärer.

I veckans nyhetsbrev bjuder vi på deras perspektiv och berättelser från några av våra mest älskade vandringsleder. Häng med bakom kulisserna och få en känsla av vad du kan förvänta dig när du snörar på dig kängorna och följer med oss ut på stigarna.


Vandra tillsammans med Winberg Travel

Att få uppleva "JA, jag gjorde det!”-känslan

”Att vara reseledare på Caminon är en fantastisk del av mitt arbete hos Winberg Travel, eftersom det kombinerar naturupplevelser, kulturmöten och mänskliga relationer på ett helt unikt sätt. Som reseledare följer jag deltagarna på en resa som ofta är både fysiskt utmanande och mentalt givande.

De små grupperna gör att alla snabbt lär känna varandra och kan mötas i samtalet kring ömma fötter, roliga upplevelser och om familjerna där hemma. För många har drömmen om att vandra på Caminon funnits länge, och alla njuter verkligen av att komma iväg och uppleva den starka gemenskapen som man hittar på leden. Det är härligt att vara en del av den gemenskapen!

Alla grupper är olika, och som reseledare är det min uppgift att skapa bra ramar för alla deltagare, oavsett om det gäller tempo, komfort eller gemenskap, så att alla känner sig nöjda och glada. Det bästa av allt är att se folk resa hem med ryggsäcken full med fina minnen, nya bekantskaper och en enorm ”JA, jag gjorde det!”-känsla i kroppen.”


- Maja, reseledare på Camino Frances

Upplev gemenskapen du också 👇🏼


Vandra på Camino Frances

Fast i en vandringsbubbla som aldrig får spricka

”Född och uppvuxen i platta Skåne, var jag fram till för några år sedan en allt annat än van vandrare. Men av en slump hittade jag filmen Wild, om en kvinna som vandrar The Pacific Crest Trail från Mexiko till Kanada, som fullständigt fängslade mig. Därefter kastade jag mig in i en bok om Camino de Santiago, och där uppstod min dröm om att vandra genom Portugal, med slutmål vid Santiago de Compostela. Med väldigt lite erfarenhet av vandring gav jag mig iväg på Camino Portugues, och även om fötterna var fulla av skavsår och regnet emellanåt piskade sidledes, så blev jag snabbt helt hooked! Varje dag mötte jag samma vandrare längs leden, och tillsammans skapade vi en liten vandringsbubbla som jag aldrig ville skulle spricka. Så fort jag gick i mål vid katedralen i Santiago kände jag att det härt måste jag göra igen!

Turligt nog har jag ett jobb där jag kan kombinera reserådgivning med att vara reseledare på våra vandringsresor – det bästa av två världar! Som reseledare får jag leva ut min passion för vandring, samtidigt som jag får upptäcka nya platser och lära känna nya människor längs vägen. Jag älskar att få inviga mina medresenärer i vandringsbubblan, samtidigt som jag får introducera dem till allt det fantastiska i landet vi vandrar. Framförallt Italien ligger mig varmt om hjärtat, där jag kan prata i timmar om maten, språket och kulturen.
I höst leder jag våra vandringsresor i Toscana, där jag längtar efter att få strosa runt i de mysiga, toskanska byarna. Min dröm är att en dag bestiga Kilimanjaro, och att få leda en grupp resenärer till toppen. Tills den drömmen går i uppfyllelse sneglar jag på Fishermen’s Trail i södra Portugal, och Madeira! Listan över vandringsdrömmar är lång...”


- Sofia, reseledare i Toscana

Vill du följa med Sofia till Toscana? 👇🏼


Boka din plats på resan här

Det är en gåva att ha världen som arbetsplats

”Det är alltid ett sant nöje att möta våra förväntansfulla resenärer på flygplatsen – allihop spända på vad de har gett sig in på. Jag njuter verkligen av att arbeta med människor, framförallt på de mer krävande bergsvandringarna, där gästerna blir pressade både fysiskt och psykiskt. Här rämnar fasaden och man får uppleva folks sanna jag – på både gott och ont.
Men i just de ögonblicken uppstår något alldeles speciellt. När vi tillsammans når målet, och alla lösa trådar binds ihop till en gemenskap, blir jag själv rörd av den glädje som jag ser hos gruppen, och som visas i leenden, tårar och lättnad.
Utöver detta är det en gåva att ha världen som arbetsplats – att uppleva olika länder, kulturer och folk gör varje resa unik.”


- Carsten, reseledare i indiska Himalaya, på Mount Everest Base Camp, Mount Toubkal i Marocko och på Kilimanjaro.

Drömmer du om mer utmanande vandringar?
Gör som Carsten 👇🏼


Låt 2026 bli året när du tar dig till toppen

"Jag känner att själen hinner ikapp"

"Jag älskar att ge mig ut på äventyr längs medeltida leder, där pilgrimer har vandrat i över tusen år. Där livet saktar ner, där jag hinner tänka alla tankar till punkt och känner hur själen hinner ikapp. Att få dela det med en grupp och att tillsammans uppleva naturen, samtalen och mötena med pilgrimer från hela världen – det gör hela upplevelsen ännu rikare."

- Hali, reseledare på Camino Portugues


Upplev atmosfären på Camino Portugues