8 dagar
Inklusive flyg och bagage
Från 19 450:-
Du vandrar delar av ”Camino Francés” - den franska vägen - tillsammans med en mindre grupp och svensk reseledare. Du bor på enkla men bekväma hotell och låter skicka packningen mellan våra boenden för att riktigt kunna njuta av vägen. Totalt vandrar du 114 kilometer av den nästan 900 kilometer långa vandringsleden. Just den franska vägen betecknas som huvudleden och blev ett UNESCO:s världsarv 1998.

Det var när man fann de jordiska kvarlämningarna av Jesu lärjunge, aposteln Jakob, som pilgrimerna började vandra till hans grav. Den förste att vallfärda var Gottskalk, biskop av Le Puy, år 950. Även heliga Birgitta vandrade här på 1300-talet. Jakobsleden som den även heter har många utgångspunkter och sträckningar men strålar alla samman med Santiago de Compostela som slutpunkt. Apostelns symbol – pilgrimsmusslan – används för att markera ledens sträckning.

För att få sitt pilgrimsbevis ”La Compostela” måste man ha vandrat minst 100 kilometer av leden och fått dagliga stämplar i sitt pilgrimspass. Detta, tillsammans med ibland något ömma fötter och för det mesta glada leenden är bevis för att man vandrar som en pilgrim mot Sankt Jakobs grav i Santiago de Compostela – ledsagad av många glada tillrop och ”buen camino”!

Bästa reseperiod

Man kan vandra Camino de Compostela året runt men vi rekommenderar vår och höst. Man kan gå sommartid men då finns risken att det blir extremt varmt.

Detaljerad resplan

Visa hela programmet
Dag 1: Avresa från Skandinavien till utgångspunkten för vår vandring – den lilla byn Sarria
Du flyger till Santiago de Compostela eller portugisiska Porto där du möts av din svenska reseledare och strålar samman med resten av gruppen – ni åker sedan tillsammans med buss till byn Sarria där vandringen startar nästa dag. Efter incheckning finns det tid för frågor och funderingar innan de som vill går ut och äter middag tillsammans.
Dag 2: Sarria till Portomarín – bokskog, medeltida broar och bäckar
Du startar dagen med att få pilgrimspasset stämplat. Detta gör man på i kyrkor, på vissa hotell, restauranger, turistkontor och på stadshusen. När man är i Galicien så skall man ha två stämplar per dag för att sedan kunna kvittera ut sitt pilgrimsbevis. Idag går vandringen genom små byar och efter 14 kilometer har du kommit till den kända 100-kilometersstenen som visar att det är 10 mil kvar till Santiago de Compostela. Vandringen avslutas i Portomarín där du, efter att ha korsat den 350 meter långa bron över Miño-floden kan njuta av en kall öl (det finns väldigt god alkoholfri sådan i Spanien) i gott sällskap. Portomarín har ett spännande förflutet. 1960 flyttades den lilla staden från flodstranden upp till höjden där den befinner sig idag då man byggde fördämningar till Miño-floden som översvämmade hela staden. Flera byggnader flyttades sten för sten, bland annat den vackra kyrkan San Nicolas från 1100-talet och den romerska fasaden till San Pedrokyrkan. När vattenståndet är lågt kan man fortfarande se stenmurarna från de gamla husen. Är du osäker på vilken efterrätt du skall välja ikväll rekommenderar vi den klassiska mandelkakan! Dagens vandring: Ca 6-7 timmar i behagligt tempo. 22 kilometer. (F)
Dag 3: Portomarín till Palas de Rei - bra backar som tar dig till vandringens högsta punkt
Dagens vandring börjar med en jämn och ibland lite tuff stigning vilket präglar första halvan av dagens vandring. Det är idag du skall gå till och förbi den högsta punkten på hela vandringen; 772 meter över havet i Ligondebergskedjan. Innan du når passet kan du göra en avstickare till en forntida stenåldersboplats och fästning - Castro de Castromaior. Den imponerande byn ligger vid sidan av leden men är tydligt utmärkt och härifrån har man dessutom en vidunderlig utsikt. Strax innan byn Ligonde står stenkorset Crucero de Lameiros från 1670 och härifrån följer man Caminostenarna till Palas de Rei där du sover i natt. Ibland håller dessutom kyrkan San Tirso mitt inne i byn pilgrimsmässa. Dagens vandring: Ca 6-7 timmar i behagligt tempo, 25 kilometer. (F)
Dag 4: Palas de Rei till Melide - romerska kyrkor, medeltida slott och bläckfisk
Idag väntar dig en lite kortare vandring men med en del både korta och långa upp- och nerförsbackar. Du går i lugnt tempo och njuter av dagen med många vackra vyer på vägen till Melide. Du passerar flera medeltida broar och vandrar genom de små sömniga byar Casanova och Leboreirp. Ungefär 6 kilometer från Melide ligger Milhulloa, en kryddgård som drivs av ett lokalt kooperativ och de säljer både krämer och kryddor. Melide är en av de bästa platserna att pröva den lokala delikatessen Pulpo á feira – bläckfisk. Det finns många kända ”pulperias” i byn där du kan ladda batterierna och äta bläckfisk som skivats och serveras i olivolja med paprika och kokta potatisar. Dagens vandring: Ca 3-4 timmar, 15 kilometer (F)
Dag 5: Melide till Arzúa - kyrkor, skogsstigar och vattendrag
Resans kortaste vandringsdag. Efter att du lämnar Melide finns det flera vackra kyrkor på vägen där du kan få ditt pilgrimspass stämplat. Vägen är vacker och du korsar flera vattendrag och vandrar genom den medeltida staden Ribadoso innan du kommer fram till dagens mål Arzúa. Någon av stadens fina kyrkor; Santa Maria eller La Magdalena är perfekta att besöka för att få dagens stämplar i pilgrimspassen och dessutom väl värda ett stopp. Arzúa är också en plats där man absolut skall passa på att smaka regionens berömda ostar. Dagens vandring: Ca 3-4 timmar, 14 kilometer (F)
Dag 6: Arzúa till O Pedrouzo - kyrkor och och lugna vägar
Du vandrar delar av dagen under höga träd, vacker skog och längs bäckar och floder förbi byar och mindre städer. Ett populärt lunchstopp på vägen idag är den trevliga restaurangen Cantina Marela. Dagens sista fem kilometrar går längs lugna vägar och stigar, men ju närmare vi kommer Santiago de Compostela desto större och livligare blir städerna. Dagens mål är O Pedrouzo, ett lite större samhälle med några restauranger och butiker. Varför inte äta en traditionell pilgrimsmeny till middag idag? Ett gott och prisvärt alternativ som gör under för trötta kroppar och tomma magar. Dagens vandring: Ca 6-7 timmar, 21 kilometer (F)
Dag 7: O Pedrouzo till Santiago de Compostela - Lavacolla och utsikt från Glädjens berg
Vi lämnar samhället O Pedrouzo i gryningen och är snabbt inne på skogsstigar igen. Efter cirka fem kilometer märker vi att vi närmar oss vårt pilgrimsmål Santiago de Compostela eftersom vi passerar flygplatsen och allt livligare samhällen. I den lilla byn San Paio passar det fint med en förmiddagsfika och kanske en stämpel i pilgrimspasset i byns lilla kapell. Vi passerar även orten Lavacolla, där det var tradition för pilgrimer att bada i floden som förberedelse inför ankomsten till Santiago. Du vandrar under höga eukalyptusträd och fem kilometer från Santiago står Monte de Gozo – Glädjens berg. Ta en paus vid de stora skulpturerna som pryder höjden. Härifrån ser du vid klart väder tornen på katedralen i Santiago för första gången – nu är du nästan framme! Vid ankomst till den heliga staden går du till katedralen för att glädja dig tillsammans med andra ”peregrinos”, fotografera och kanske bara sätta dig på marken och riktigt njuta av din bedrift. Härefter går du till Pilgrimskontoret för att hämta ut ditt pilgrimsbevis - beviset på att du har vandrat minst 100 km på Caminon. Under medeltiden delades det ut musselskal vid ankomst och det är därför detta är symbolen för pilgrimer. Nu används skalen som en symbol och vägvisare på själva caminon och man ser dem på alla skyltar som visar vägen. Många pilgrimer köper också ett skal och bär på ryggsäcken som tecken på att man är på pilgrimsvandring. Varje dag är det sedan pilgrimsmässa då man tillsammans med andra pilgrimer kontemplerar över sin vandring och känner glädjen över att ha slutfört sin vandring och nått sitt mål. Tider för dessa mässor finns på en skylt utanför ingången till katedralen, i skrivande stund var tiderna 07.30, 09.30, 12.00 och 19.00 – de är alla på spanska just nu men väl värda ett besök ändå. Man behöver dock vara ute i god tid, bäst plats är på morgonen. Inne i katedralen kan man förutom aposteln Jakobs grav se världens största rökelsekar som väger 50 kilo utan rökelse och upp mot 80 kilo när den är fylld. Dagens vandring: Ca 5-6 timmar, 20 kilometer (F)
Dag 8: Hemresa
Idag är det så dags att åka hemåt men vi försöker boka flyg som går på eftermiddagen så du har gott om tid att utforska Santiago de Compostela först. Detta är en härlig stad att besöka med unik arkitektur och charmiga små gator där man möter andra glada pilgrimer. Den gamla delen av staden förtrollar med sitt medeltida centrum. Här finns marknader, smågator och massor med mysiga restauranger som serverar tapas och iskall öl eller starkt gott kaffe. Besök gärna Mercado de Abastos som öppnar klockan 8 på lördag morgon. Ett trevligt museum är Museum of Pilgrimage som ligger vid sidan av katedralen. Transfern från hotellet går i god tid före avresa och snart är du hemma i Sverige igen. (F)

Övernattningar

1 övernattning på hotell i Sarria
1 övernattning på hotell i Portomarín
1 övernattning på hotell i Palas de Rei
1 övernattning på hotell i Melide
1 övernattning på hotell i Arzúa
1 övernattning på hotell i O Pedrouzo
1 övernattning på hotell i Santiago de Compostela

Kommentarer

Vad krävs för att kunna göra vandringen?
Du går i genomsnitt ca 20 kilometer om dagen. Den längsta vandringen du gör är 25 kilometer och den kortaste 14 kilometer. Underlaget skiftar mellan sand, grus, asfalt och kullersten. Det finns både uppförs- och nedförsbackar på vägen. Då du skickar bagaget behövs bara en lättare dagsryggsäck. Detta tillsammans med väl ingångna vandringskängor och gott humör underlättar vandringen och man behöver inte vara en atlet för att både klara av och njuta av vandringen.

Vandringen sker i egen takt under dagarna, du behöver alltså inte hålla ihop med gruppen eller reseledaren under de olika vandringarna. Du behöver inte anpassa ditt tempo till varken andra resenärer eller till reseledaren. Därför är det också svårt att ange exakt hur lång tid varje etapp tar för just dig.
Reseledaren går vanligtvis först i sällskapet för att finnas på plats vid dagens vandringsmål när alla vandrare kommer fram till boendet för dagen. Guiden håller vanligtvis ett vandringstempo på cirka 13-20 minuter / km, vilket är ett lagom tempo att hålla för att klara vandringsdagarna på en rimlig tid.

Information

Vad är inkluderat?

Längre ner på sidan ser du vad som ingår och vad som inte ingår i priset på just denna resa.

Kan reseförslaget ändras?

Denna resa säljs som ett paket och om man vill göra ändringar kan vi inte återbetala de delar av paketet som ej utnyttjas. Vi kan i de flesta fall, beroende på platstillgång, ordna med förlängning av resan eller ändra hemresan mot ett tillägg.

Gruppstorlek

Min 10 personer Max 16 personer

Nästa: 08-05-2025

Packlista

  • Kläder för väder
  • Regnkappa eller poncho
  • Minst ett par stadiga skor - gärna två - man behöver inte vandrarkängor,ordentliga gymnastikskor fungerar bra
  • Hatt, solkräm & myggspray
  • Vattenflaska
  • Bekväm, mindre ryggsäck för dagspackningen
  • Skavsårsplåster
  • En powerbank till mobilen är alltid bra att ha
  • Äventyrslystnad

Avresedatum

Status Reseperiod Specifikation Avreseflygplats Boka senast Pris
Lediga platser Reseperiod08.05.25 - 15.05.25 SpecifikationMagnus Fyrfalk AvreseflygplatsSTO/GOT

Info

8 maj 2025: Stockholm - Paris: 06.00 - 08.45 8 maj 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 15 maj 2025: Porto - Paris: 16.20 - 19.35 15 maj 2025: Paris - Stockholm: 20.45 - 23.20 8 maj 2025: Göteborg - Paris: 06.00 - 08.20 8 maj 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 15 maj 2025: Porto - Paris: 16.20 - 19.35 15 maj 2025: Paris - Göteborg: 21.20 - 23.25 *Alla tider är lokala och med reservation för ändringar

Boka senast08-03-2025
19 450:-
Prisförslag
Lediga platser Reseperiod30.05.25 - 06.06.25 SpecifikationKjell Strömner AvreseflygplatsSTO/CPH/GOT

Info

30 maj 2025: Köpenhamn - Paris: 09.45 - 11.45 30 maj 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 6 jun 2025: Porto - Amsterdam: 16.20 - 20.00 6 jun 2025: Amsterdam - Köpenhamn 21.05 - 22.30 30 maj 2025: Stockholm - Paris: 06.00 - 08.45 30 maj 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 6 jun 2025: Porto - Amsterdam: 16.20 - 20.00 6 jun 2025: Amsterdam - Stockholm: 20.50 - 22.55 30 maj 2025: Göteborg - Paris: 06.00 - 08.20 30 maj 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 6 jun 2025: Porto - Amsterdam: 16.20 - 20.00 6 jun 2025: Amsterdam - Göteborg: 21.15 - 22.45 *Alla tider är lokala och med reservation för ändringar

Boka senast30-03-2025
19 450:-
Prisförslag
Lediga platser Reseperiod03.09.25 - 10.09.25 SpecifikationTobias Stein AvreseflygplatsSTO/CPH/GOT

Info

03 sep 2025: Köpenhamn - Paris: 09.45 - 11.45 03 sep 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 10 sep 2025: Porto - Amsterdam: 16.20 - 20.00 10 sep 2025: Amsterdam - Köpenhamn 21.05 - 22.30 03 sep 2025: Stockholm - Paris: 06.00 - 08.45 03 sep 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 10 sep 2025: Porto - Amsterdam: 16.20 - 20.00 10 sep 2025: Amsterdam - Stockholm: 20.50 - 22.55 03 sep 2025: Göteborg - Paris: 06.00 - 08.20 03 sep 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 10 sep 2025: Porto - Amsterdam: 16.20 - 20.00 10 sep 2025: Amsterdam - Göteborg: 21.15 - 22.45 *Alla tider är lokala och med reservation för ändringar

Boka senast03-07-2025
19 450:-
Prisförslag
Lediga platser Reseperiod18.09.25 - 25.09.25 SpecifikationMagnus Fyrfalk AvreseflygplatsSTO/CPH

Info

18 sep 2025: Stockholm - Paris: 06.00 - 08.45 18 sep 2025: Paris - Paris: 14.15 - 15.30 25 sep 2025: Porto - Paris: 16.20 - 19.35 25 sep 2025: Paris - Stockholm: 20.45 - 23.20 18 sep 2025: Köpenhamn - Paris: 09.45 - 11.45 18 sep 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 25 sep 2025: Porto - Paris: 16.20 - 19.35 25 sep 2025: Paris - Köpenhamn: 21.15 - 23.10 *Alla tider är lokala och med reservation för ändringar

Boka senast18-07-2025
19 450:-
Prisförslag
Lediga platser Reseperiod02.10.25 - 09.10.25 Specifikation AvreseflygplatsSTO/CPH/GOT

Info

2 okt 2025: Stockholm - Paris: 06.00 - 08.45 2 okt 2025: Paris - Paris: 14.15 - 15.30 9 okt 2025: Porto - Paris: 16.20 - 19.35 9 okt 2025: Paris - Stockholm: 20.45 - 23.20 2 okt 2025: Köpenhamn - Paris: 09.45 - 11.45 2 okt 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 9 okt 2025: Porto - Paris: 16.20 - 19.35 9 okt 2025: Paris - Köpenhamn: 21.15 - 23.10 2 okt 2025: Göteborg - Paris: 06.00 - 08.20 2 okt 2025: Paris - Porto: 14.15 - 15.30 9 okt 2025: Porto - Paris: 16.20 - 20.00 9 okt 2025: Paris - Göteborg: 21.20 - 23.25 *Alla tider är lokala och med reservation för ändringar

Boka senast02-08-2025
19 450:-
Prisförslag

I priset ingår

  • Flyg Stockholm/Köpenhamn/Göteborg - Santiago de Compostela/Porto t/r, inkl. bagage
  • Övernattningar enligt program
  • Transfer enligt program
  • Måltider enligt program
  • Bagagetransfer mellan hotellen
  • Pilgrimspass
  • Svensk reseledare
  • Informationsmöte innan avresa med genomgång av leden och utrustning
  • Möjlighet att hyra vandringsryggsäck för 150 kr / resa på vårt kontor i Malmö
  • Lokala skatter och avgifter
  • Trygghet på resan – nödtelefon bemannad dygnet runt
  • Täckning av paketreselagen och Resegarantifonden

I priset ingår inte

  • Enkelrumstillägg, 3 450 kr. Reser du själv kan du välja att dela rum med en annan resenär av samma kön som också reser själv, för att undvika enkelrumstillägg. Finns ingen att dela med tillkommer enkelrumstillägg som betalas innan avresa.
  • Rese- och avbeställningsförsäkring
  • Utflykter som ej omnämns i programmet
  • Måltider och dryck som ej omnämns i programmet
  • Visum
  • Dricks

Kommentarer till pris

Priset ovan gäller per person i delat dubbelrum, med flyg i ekonomiklass. Vill du ändra flyg eller lägga till extra dagar före eller efter gruppresan kan du kontakta oss på 040-645 04 90 för prisförslag och bokning.
Vill du åka på den här resan, men på andra datum, kan vi skräddarsy en resa med samma innehåll till dig, där du reser på egen hand. Du kan då också lägga till utflykter, ändra reslängd eller byta boende så att resan blir exakt som du vill ha den.

Det finstilta

Winberg Travel skräddarsyr din resa helt efter dina egna önskemål. Just det här förslaget är en av våra favoriter - vi ändrar självklart till det så att det blir precis som du vill ha det! Vill du ändra reslängd, hotellstandard, flyga Business Class eller Premium Economy, göra om en gruppresa till en privat resa – säg bara till så ordnar vi det!

Vi bokar inte utflykter separat utan de skall ingå i ett paket eller bokas tillsammans med ett internationellt flyg. Vänligen observera att ni deltar i vandringar och utflykter på eget ansvar så det är viktigt att ni meddelar oss om ni har några tveksamheter och att ni har en bra reseförsäkring om något oförutsett skulle hända. Vi rekommenderar Gouda vars reseförsäkringar täcker många aktiviteter utan extra kostnader.

Vilket innehåll och hur många kilo ska jag bära i ryggsäcken på Camino Frances?

Du bär din egen dagsryggsäck på Camino Frances, där vi rekommenderar att du har plats till regnjacka, en vattenflaska på 1 liter, matsäck, snacks, sittunderlag, solhatt, eventuellt ett litet kit för att behandla skoskav, extra strumpor, vandringsstavar m.m., allt efter dina behov.
Du ska räkna med att kunna bära cirka 3-5 kilo, och resten av bagaget transporteras mellan övernattningsställena. Vi bär aldrig på mer än cirka 1 liter vatten åt gången, då du kan fylla på vatten med jämna mellanrum längs med leden på Camino Frances.


Kan jag följa med som ensamresenär utan att betala enkelrumstillägg på Camino Frances?

Deltagare kan betala tillägg för enkelrum på övernattningsställena på Camino Frances. Det är också möjligt att dela rum med en deltagare av samma kön. Ifall ingen finns att dela med får du betala för enkelrumstillägg i samband med slutbetalningen.


Vilka skor rekommenderar ni att jag vandrar i på Camino Frances?

Om du väljer att ta med vandringskängor eller vanliga träningsskor är en smaksak. Vandringskängor kan skydda och fixera fotlederna mer och samtidigt vara en kär vän om du går genom regn och ska ta dig över små vattendrag längs vägen på Camino Frances. Å andra sidan är vandringsskor ofta lättare, och eftersom vi bara bär på vår dagsryggsäck på caminon så utsätter vi inte våra fotleder och knän för så tung belastning. Känn efter och prova vad som fungerar för dig och välj den lösning som passar dig bäst. Sandaler är också en bra sak att ta med oavsett vad, så att du kan lufta tårna efter de långa, varma vandringsdagarna när vi njuter av ett kallt glas vin och försjunker i pilgrimsmenyer på en lokal taverna på kvällen efter en etapp på den franska caminon.


Hur äter och övernattar vi på caminon?

Som regel äter vi frukost på övernattningsstället. Vi äter lunch på något litet café längs vägen på dagsetappen på Camino Frances, och vi äter en pilgrimsmeny på kvällen på någon taverna. På de flesta delar av leden kan vi fylla på vatten och köpa snacks, men det kan ändå vara en bra idé att ta med extra snack, som müslibarer, frukt eller liknande så att du alltid kan fylla på energdepåerna. Vi övernattar på en blandning av små hotell och guest houses i städerna och byarna längs med Camino Frances.


Hur många timmar och km vandrar vi om dagen på Camino Frances?

Vi vandrar i genomsnitt 4-8 timmar per dag, allt efter etappens utformning och avstånden mellan passande övernattningsställen. Några dagar är långa och krävande, medan vi på andra etapper har extra tid för återhämtning och kulturella upplevelser. Underlaget växlar mellan grus, sand, stampad jord, kullersten och asfalt, och det kommer förekomma långa upp- och nedförsbackar på den portugisiska caminon. Vi vandrar i genomsnitt 20 km / dag, där resans längsta dag är 25 km och den kortaste dagen är 15 km.


När vandrar vi vanligtvis iväg på morgonen, och när kommer vi fram till övernattningsstället på Camino Frances?

Vi har skräddarsytt ett program som bjuder på både kortare och längre vandringsdagar. Vi utmanar vår fysiska form på Camino Frances, men samtidigt finns det också plats för återhämtande eftermiddagar och ett välförtjänt glas vin i solen. Vi påbörjar vandringen runt kl. 8-9 på morgonen, efter frukost på vårt hotell eller ett café i närheten. Därefter vandrar vi ett par timmar, men för att undvika de varma soltimmarna runt lunch försöker vi alltid tillbringa lunchpausen på ett mysigt ställe i skuggan, där du själv står för din måltid. Vi är oftast framme vid vårt övernattningsställe under eftermiddagen - ibland tidigt och andra dagar senare på dagen, allt efter antalet kilometer samt antalet småpauser vid kyrkor och utsiktspunkter som vi passerar och besöker längs vägen på Camino Frances.


Ska vi själva bära vårt bagage på Camino Frances?

Bagagetransport är inkluderad på alla delar av leden på den portugisiska caminon, och bagaget transporteras mellan övernattningsställena så att det är framme när vi ankommer. Du ska dock själv bära din dagsryggsäck.


Vad ska jag packa inför en vandring på Camino Frances?

Det krävs ingen särskild utrustning för att vandra caminon. Vandringsstavar kan dock vara bra att ta med för att avlasta dina knän, samt antingen vandringskängor- eller skor som är väl ingångna innan avresan mot Spanien.

En fullständig packningslista kan du hitta här. Du kan alltid kontakta Winberg Travel om du behöver tips och tricks inför valet av rätt utrustning på Camino Frances.
TILL SIDANS TOPP
Kontakta oss:
Hitta oss på: