8 dagar
Inklusive flyg och bagage
Från 20 950:-
Prisförslag Boka ett möte 0413-17050
Via Francigena, eller Camino a Roma, är en medeltida Camino-led som tar pilgrimer på en minnesvärd resa från katedralen vid Canterbury i England, via Engelska kanalen till Frankrike och genom Schweiz, för att avsluta med att korsa Italien på sin väg till Rom. Precis som pilgrimsvandringen Camino de Santiago är detta en historisk, medeltida pilgrimsled som pilgrimer har vandrat på i århundraden. Under medeltiden var leden en viktig väg för pilgrimer på deras väg till Rom.
Vi vandrar delar av Via Francigena - den klassiska, italienska pilgrimsvandringen genom det vackra, toskanska landskapet. Vi vandrar tillsammans i en mindre grupp med svensk reseledare och bor på enkla men bekväma hotell. Packningen skickar vi mellan våra boenden för att riktigt kunna njuta av vägen. Totalt vandrar vi cirka 13 mil under sex vandringsdagar.
Delen av Via Francigena som går genom Toscana, från Lucca till Siena, är en av de mest populära och spektakulära sträckorna av leden. Leden börjar i staden Lucca med dess fantastiska renässansmur och citadell, och avslutas i världsarvsstaden Siena. Leden går genom hjärtat av Toscana, genom vackra, böljande kullar och skogar, där stopp för vila och övernattningar görs i de pittoreska byarna längs vägen.
Det finns många underbara platser längs denna del av Via Francigena, som exempelvis den lilla, omgärdade staden Monteriggioni belägen högst upp på en kulle, staden San Gimignano med sina medeltida torn, samt magnifika Siena som är en historisk, kulturell och gastronomisk pärla.
Vandrar du under hösten, som vi gör på den här resan, så är den här delen av Toscana världsberömd för sin vita tryffel. Så är du en gourmand har du något helt unikt att se fram emot! Längs hela vägen kan du se fram emot att njuta av det delikata, italienska köket.

Vad krävs för att kunna göra vandringen?
Du går mellan 14 och 29 kilometer om dagen. Underlaget skiftar mellan sand, grus, asfalt och kullersten. Det finns både uppförs- och nedförsbackar på vägen. Då du skickar bagaget behövs bara en lättare dagsryggsäck. Detta tillsammans med väl ingångna vandringskängor och gott humör underlättar vandringen och man behöver inte vara en atlet för att både klara av och njuta av vandringen.

Bästa reseperiod

Man kan vandra Via Francigena året runt men vi rekommenderar vår (början av april till början av juni) och höst (början av september till slutet av oktober). Du kan även vandra sommartid men då finns risken att det blir väldigt varmt.

Detaljerad resplan

Visa hela programmet
Dag 1: Avresa från Skandinavien till vackra Toscana
Vi anländer till Florens flygplats och möts där av vår reseledare och vår busschaufför. Vi åker sedan tillsammans till staden Lucca, där vår vandringsresa börjar nästkommande dag. Efter incheckning på vårt hotell finns tid för att utforska Lucca på egen hand och ta en bit mat, innan vi går och lägger oss för att vara ordentligt utvilade inför första vandringsdagen.
Dag 2: Lucca till Altopascio
Du startar dagen med att få pilgrimspasset stämplat. Detta ska du göra varje dag, för att i slutet av resan kunna hämta ut ditt pilgrimsbevis som visar att du har vandrat minst 10 mil på en pilgrimsled. Stämplarna till passet kan du få på vissa platser utmed vandringen, såsom hotell, turistkontor och stadshus. Första delen av Via Francigena från Lucca till Altopascio är platt och enkel att vandra. Vi passerar städerna Capannori och Porcari och dess ljuvliga små kyrkor. Dagens slutmål är Altopascio, mer känd som ”brödstaden”, tack vare dess tradition av brödtillverkning. I stadens centrum hittar vi bland annat en spännande kyrka och ett stort klocktorn. Dagens vandring: 18 km
Dag 3: Altopascio till San Miniato
Dagens vandring går på ljuvliga stigar genom skog och åkrar. Vi har en kort stigning och sedan en nerförsbacke innan vi når en 1500-talsbro som leder över en kanal. Härefter passerar du den gulliga staden Fucecchio och tar dig över Arno-floden, innan vi påbörjar den slutliga stigningen upp mot den makalösa staden San Miniato Alto. Här finns massvis av konstnärliga, kulturella och historiska sevärdheter att upptäcka, och staden är dessutom känd för sin vita tryffel. Dagens vandring: 29 km
Dag 4: San Miniato till Gambassi Terme
Idag vandrar vi på stigar som flankeras av ekdungar, olivodlingar och vingårdar. Till största delen går leden bortom större vägar och genom det klassiska, toskanska landskapet med sina böljande kullar och vackra panoramavyer. Vi passerar Chianni där man kan stanna till och se den vackra lilla kyrkan. För att nå dagens mål, Gambassi Terme, ska du ta dig upp för en lite längre uppförsbacke som avslutar dagens vandring. Gambassi Terme är framför allt känt för sina spa och varma källor, samt dess glastillverkning. Dagens vandring: 24 kilometer
Dag 5: Gambassi Terme till San Gimignano
Då dagens vandring är en av de kortare, kan den som vill kan starta lite senare och istället börja dagen med ett besök på San Gambassini Thermal Spa. Här kan du bada i termalbad med vatten från varma källor, som har positiva effekter på så väl hudutslag som trötta leder. Härefter går du de 14 kilometrarna till San Gimignano. Eftersom många av Toscanas städer ligger uppe på en höjd börjar dagens vandring med en nerförsbacke från Gambassi Terme och slutar med en ny uppförsbacke innan du når San Gimignano. Dagen bjuder på några ytterligare upp- och nerförsbackar, men landskapet som du passerar, genom Chiantis världskända vingårdar, är värd all ansträngning! Efter ett par timmars vandring når du fram till San Gimignano. Omgiven av en stadsmur från 1200-talet och en piazza kantad av medeltida hus är staden rena sinnebilden av en idyll. Inne i kyrkan från 1100-talet hittar du fresker av Ghirlandaio och i stadens museum finns en spännande rekonstruktion av hur staden såg ut på 1300-talet. Dagens vandring: 14 kilometer
Dag 6: San Gimignano till Monteriggioni
Idag vandrar vi på vägar som på båda sidor är prydda av de för Toscana så kännetecknande cypresserna. Vi vandrar förbi den historiska, lilla staden Castel Petraia och därifrån vidare upp till den skogstäckta kullen Montagnole. I slutet av dagen kommer vi fram till den muromgärdade medeltidsstaden Monteriggioni, som tronar på en kulle bland vinlundar och odlingar. Dagens vandring: 27 kilometer
Dag 7: Monteriggioni till Siena
Efter Monteriggioni tar Via Francigena sina pilgrimer mot byn Funghaia och dess kyrka med målade fresker. Härefter är du på den sista etappen mot Siena - denna stad genomsyrad av konst, kultur och gastronomi. Idag går delar av vandringen på de "vita vägarna" som Toscana är känt för, och som fått sitt namn av att jorden och gruset är uppblandat med vit kalksten. Vägarna slingrar sig fortfarande mellan vingårdar och olivodlingar, men så sakteliga blir landskapet mer och mer urbant när vi närmar oss resans mål, Siena. Siena är upptaget på Unescos världsarvslista och är en av de mest besökta platserna i Italien. Staden är känd för sin konst, medeltida arkitektur, museum, sitt kök samt hästtävlingen Palio, som varje år hålls på stadens piazza. Under ditt besök här måste du se till att få uppleva äkta toskansk mat, på någon av regionens välkända osterias. Dagens vandring: 21 kilometer
Dag 8: Hemresa
Dina ben är nu fyllda med många mil och sinnet garanterat fyllt av upplevelser. Då flyget hem går från Florens först under kvällen har du nu några ytterligare timmar till att utforska Siena, innan vi ska bege oss mot flygplatsen. Missa inte ett besök på torget Piazza del Campo, katedralen och Santa Maria della Scala, som alla är historiskt viktiga stopp för en pilgrim på vandring. Siena har något för de flesta smaker – självklart är kultur och historia en stor del av attraktionerna, men Siena är också känt för sin gastronomi med caféer, gelaterior och restauranger. Efter några timmars strosande i Siena hoppar vi på bussen som tar oss tillbaka till Florens flygplats, för vidare färd mot Sverige.

Övernattningar

7 nätter på mellanklasshotell i delat dubbelrum
7 x frukost

Avresedatum

Status Reseperiod Boka senast Pris
Lediga platser Reseperiod30.09.23 - 07.10.23 Boka senast18-07-2023
20 950:-
Prisförslag

Information

Vad är inkluderat?

Längre ner på sidan ser du vad som ingår och vad som inte ingår i priset på just denna resa.

Kan reseförslaget ändras?

Denna resa säljs som ett paket och om man vill göra ändringar kan vi inte återbetala de delar av paketet som ej utnyttjas. Vi kan i de flesta fall, beroende på platstillgång, ordna med förlängning av resan eller ändra hemresan mot ett tillägg.

Gruppstorlek

Min 10 personer Max 15 personer

Nästa: 30-09-2023

Packlista

  • Kläder för väder
  • Regnkappa eller poncho
  • Minst ett par stadiga skor - gärna två - man behöver inte vandringskängor, ordentliga gymnastikskor fungerar bra
  • Hatt, solkräm & myggspray
  • Vattenflaska
  • Bekväm, mindre ryggsäck för dagspackningen
  • Skavsårsplåster
  • Äventyrslystnad

I priset ingår

  • Flyg Köpenhamn/Stockholm - Florens t/r
  • 7 övernattningar med del i dubbelrum på mellanklasshotell, inklusive frukost
  • Transfer mellan flygplats och hotell t/r
  • Bagagetransfer mellan hotellen
  • Svensk reseledare

I priset ingår inte

  • Enkelrumstillägg: 3 450 kr
  • Rese- och avbeställningsförsäkring
  • Turistskatt på ca 2,50 EUR per person/natt som måste betalas på plats
  • Utflykter som ej omnämns i programmet
  • Måltider och dryck som ej omnämns i programmet

Kommentarer till pris

Priset ovan gäller per person med del i dubbelrum med flyg i ekonomiklass. Vill du flyga i Premium Economy, Business Class eller lägga till extradagar före eller efter resan på egen hand kontakta oss för prisförslag och bokning. Vill du göra denna resa men på andra datum på egen hand kan vi skräddarsy en resa med samma innehåll. Du kan då också lägga till utflykter, ändra reslängd eller byta hotell så resan blir exakt som du vill. Kontakta oss på Winberg Travel på 040-645 04 90 och hör mer om priser

Det finstilta

Winberg Travel skräddarsyr din resa helt efter dina egna önskemål. Just det här förslaget är en av våra favoriter - vi ändrar självklart till det så att det blir precis som du vill ha det! Vill du ändra reslängd, hotellstandard, flyga Business Class eller Premium Economy, göra om en gruppresa till en privat resa – säg bara till så ordnar vi det!

Vi bokar inte utflykter separat utan de skall ingå i ett paket eller bokas tillsammans med ett internationellt flyg. Vänligen observera att ni deltar i vandringar och utflykter på eget ansvar så det är viktigt att ni meddelar oss om ni har några tveksamheter och att ni har en bra reseförsäkring om något oförutsett skulle hända. Vi rekommenderar Gouda vars reseförsäkringar täcker många aktiviteter utan extra kostnader.

TILL SIDANS TOPP
Kontakta oss:
Hitta oss på:
Rejsegarantifonden
International Air Transport Association
Branschföreningen för landets resebyråer och researrangörer - SRF