VARFÖR RESA MED OSS PÅ WINBERG TRAVEL?
Hos oss får du uppleva vandring på riktigt – vi går hela vägen från start till slut utan att hoppa över eller korta ner etapper. Varje dag ger en ny möjlighet att vandra genom vackra landskap, reflektera i stillhet eller dela samtal med likasinnade medresenärer.
Efter dagens etapper längs den Portugisiska vägen väntar övernattningar på genuina och omsorgsfullt utvalda boenden. Vi bokar övernattningar på familjeägda hotell och pensionat med lokal charm. Här får du vila ut i miljöer som speglar platsens kultur och historia – och där du blir varmt välkomnad.
Vi reser i små grupper, vilket skapar en personlig och trygg atmosfär. Våra svensktalande reseledare är erfarna, engagerade och alltid nära till hands. De guidar dig inte bara längs vägen, utan också genom berättelser, historia och lokala smultronställen.
“Det var en fantastisk resa! Guiden var otroligt kunnig och engagerad, och boendena var så mycket mer än bara en plats att sova – varje ställe hade sin egen charm. Det kändes som att vi verkligen fick uppleva Caminon på riktigt.”
– Tidigare resenär
Upplev Atlantens friska bris, passera vinodlingar, eukalyptusskogar och små kuststäder där tiden tycks stå still. Du vandrar i din egen takt, i sällskap av historiska miljöer, vänliga lokalbor och det ständiga ”buen camino” från andra pilgrimer. En chans att koppla bort vardagen, reflektera och uppleva stillheten i stegen – med tryggheten i att vi tar hand om allt det praktiska.
Innan avresa är det bra att förbereda sig så gott som möjligt. Här kan du se packningslista och våra tips, både inför och under resan.
Du kan även vandra Camino Portugues på egen hand, med en skräddarsydd resa. Se ett av våra förslag på en individuell Caminovandring här.
Se alla våra aktiva resor med svensk reseledare här
Läs mer om Spanien här
Bästa reseperiod
Sommaren kan vara vacker men ofta mycket varm, särskilt i inlandet, vilket gör vandringen mer krävande. På våren och hösten får du istället en mer balanserad upplevelse, med färre turister, mildare temperaturer och bättre möjligheter till reflektion och stillhet längs vägen.
Detaljerad resplan
Visa hela programmetÖvernattningar
En natt i dubbelrum inklusive frukost i Vigo
En natt i dubbelrum inklusive frukost i Arcade
En natt i dubbelrum inklusive frukost i Pontevedra
En natt i dubbelrum inklusive frukost i Caldas de Reis
En natt i dubbelrum inklusive frukost i Padron
En natt i dubbelrum inklusive frukost i Santiago de Compostela
Kommentarer
Du går i genomsnitt ca 20 kilometer om dagen. Den längsta vandringen du gör är 27 kilometer och den kortaste 12 kilometer. Underlaget skiftar mellan sand, grus, asfalt och kullersten. Det finns både uppförs- och nedförsbackar på vägen. Då du skickar bagaget behövs bara en lättare dagsryggsäck. Detta tillsammans med väl ingångna vandringskängor och gott humör underlättar vandringen och man behöver inte vara en atlet för att både klara av och njuta av vandringen.
Vandringen sker i egen takt under dagarna, du behöver alltså inte hålla ihop med gruppen eller reseledaren under de olika vandringarna. Du behöver inte anpassa ditt tempo till varken andra resenärer eller till reseledaren. Därför är det också svårt att ange exakt hur lång tid varje etapp tar för just dig.
Reseledaren går vanligtvis först i sällskapet för att finnas på plats vid dagens vandringsmål när alla vandrare kommer fram till boendet för dagen. Guiden håller vanligtvis ett vandringstempo på cirka 13-20 minuter / km, vilket är ett lagom tempo att hålla för att klara vandringsdagarna på en rimlig tid.